Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Elektronická cigareta neboli e-cigareta je zařízení, které má nejčastěji tvar cigarety, doutníku nebo pera a neobsahuje tabák. Hlavními součástmi elektronické cigarety jsou baterie a roztok nikotinu, aromat a dalších chemických látek, z nichž některé mohou být zdraví škodlivé. Při používání elektronické cigarety se roztok nikotinu mění v aerosol, který lze vdechovat do plic. Množství nikotinu v jednotlivých elektronických cigaretách se může lišit. Zatím není známo, zda jsou elektronické cigarety bezpečné a zda mohou kuřákům pomáhat při odvykání kouření. Viz také cigareta, tabák, kouření.

Lehká cigareta je typ cigarety, o které výrobce tvrdí, že při jejím kouření vzniká méně tabákového dehtu než při kouření běžné cigarety. Bylo prokázáno, že lehké cigarety nejsou o nic bezpečnější než běžné cigarety, tzn. jejich kouření nesnižuje riziko vzniku rakoviny nebo jiných onemocnění. Uživatelé lehkých cigaret mohou vdechovat stejná množství tabákového dehtu, nikotinu a škodlivých chemických látek jako uživatelé běžných cigaret, podle způsobu kouření. Pojem „lehké“ cigarety je v řadě zemí již zakázán, protože je jen obchodním označením bez jakéhokoli podkladu. Vzbuzuje tedy mylné představy o menší škodlivosti. Viz také cigareta, tabák, kouření.

E-cigareta je jiný název pro elektronickou cigaretu. Viz také cigareta.

Cigareta je tabákový výrobek ve tvaru trubičky, který se vyrábí z jemně řezaných sušených tabákových listů zabalených do tenkého papíru. Cigareta může obsahovat i další složky, včetně chemických látek, které vznikajícímu tabákovému kouři dodávají různé příchutě. Kuřák zapálí cigaretu na jednom konci a kouří ji, přičemž kouř obvykle vdechuje do plic. Tabákový kouř obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho rakovinotvorných chemických látek, které jsou škodlivé pro kuřáky i nekuřáky. Kouření cigaret může vést k závislosti na nikotinu a může způsobit mnoho typů zhoubných nádorů, včetně rakoviny plic, hrtanu, úst, jícnu, hrdla, ledvin, močového měchýře, slinivky břišní, žaludku, děložního čípku, akutní myeloidní leukemie apod. U kuřáků cigaret je také zvýšené riziko vzniku dalších zdravotních problémů, včetně kardiovaskulárních onemocnění, cévní mozkové příhody a onemocnění plic, jako je rozedma plic, chronická bronchitida apod. Odvozené přídavné jméno je cigaretový. Viz také tabák, kouření a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz cigareta, cigaretový apod.

Cigaretový kouř je kouř, který vzniká při hoření cigarety. Tvoří jej plyny a jemně rozptýlené částice. Cigaretový kouř obsahuje nejen nikotin, ale podle některých autorů až 7000 dalších chemických látek, z nichž desítky jsou karcinogenní (způsobují rakovinu) a stovky jsou jiným způsobem toxické. Viz také cigareta, kouření, tabákový kouř, hlavní proud kouře, vedlejší proud kouře, kouř z druhé ruky.

Elektronický recept neboli eRecept je recept vystavený v elektronické podobě. Jinými slovy se jedná o informaci o předepsaných lécích, která se uloží do Centrálního úložiště elektronických receptů – databáze, která je součástí systému eRecept. Hlavním rozdílem oproti klasickému listinnému receptu, se kterým se pacienti setkávali až donedávna, je identifikační znak (identifikátor jedinečný pro každý recept). Viz také elektronické zdravotnictví.

Elektronická neschopenka neboli eNeschopenka je potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti, které je vystaveno v elektronické podobě. Každý zaměstnaný člověk dostane takzvanou neschopenku, pokud je nemocný, zraněný či jinak indisponovaný a nemůže vykonávat pracovní činnost. Od roku 2020 tento doklad nabyl elektronické podoby. Do té doby se vydával v pětidílné papírové podobě. Viz také elektronické zdravotnictví.

Elektronický záznam o očkování neboli eOčkování je součástí systému eRecept. Jedná se o elektronickou evidenci záznamů o provedeném očkování. Díky eOčkování mají pacienti přehled o svém očkování na jednom místě a v elektronické podobě. Viz také očkování, elektronické zdravotnictví.

Elektronický poukaz na zdravotnické prostředky neboli ePoukaz je součástí systému eRecept. V provozu je od 1. května 2022 a pro zdravotnické pracovníky i výdejny je nepovinný. Na ePoukaz je možné předepsat všechny typy zdravotnických prostředků (od brýlí, přes kontaktní čočky až po berle, invalidní vozík nebo inkontinenční pomůcky). Elektronizovány jsou totiž všechny tři typy papírových poukazů na zdravotnické prostředky. Viz také zdravotnický prostředek, elektronické zdravotnictví.

Elektronické zdravotnictví neboli eHealth je souhrnné označení pro využití digitálních technologií ve zdravotnictví. Cílem eHealth je zlepšit efektivitu, kvalitu, bezpečnost a dostupnost systému zdravotní péče. Konkrétními příklady nástrojů elektronického zdravotnictví jsou eNeschopenka, eOčkování, ePoukaz, eRecept či EZKarta.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků